Použití respirátoru

Když si respirátor špatně nasadíte, podstatně se zhorší jeho celková účinnost ochrany.

Před nasazením předformujte nosní svorku jemným prohnutím do tvaru obráceného písmene U. Přiložte respirátor k obličeji tak, aby byly zakryty brada a nos. Ujistěte se, že upínací pásky jsou oddělené a najednou je přetáhněte přes hlavu.
Spodní upínací pásek umístěte pod ušima, horní přes temeno hlavy. S použitím obou rukou vytvarujte nosní svorku podle nosu.
Proveďte kontrolu těsnosti: zakryjete oběma rukama povrch respirátoru a prudce se nadechněte. Proudí-li vzduch kolem nosu, vytvarujte znovu nosní svorku, proudí-li kolem těsnící linie, opravte nasazení.

Po návratu k domovu se považujte respirátor za kontaminovaný a dotýkejte ses jej pouze v ochranných rukavicích, či za šnůrky vzadu na temeni hlavy.

Sejměte respirátor a nenoste jej dovnitř bytu. Pokud ho budete muset použít znovu, vložte ho do papírového sáčku (případně lehce postříkejte IPA či jinou dezinfekcí), a nechte ležet min. 3 dny než ho znovu použijete.

FFP - filtering face pieces
FFP1 Filters at least 80% of airborne particles <22%
FFP2 Filters at least 94% of airborne particles <8%
FFP3 Filters at least 99% of airborne particles <2%

DEZINFEKCE
 
Účinek veškerých mikrobiocidních a antivirových látek je závislý na teplotě a kontaktním času, po který bude látka na kontaminovaný povrch působit.
Pro dezinfekce z materiálů WHO platí, že jsou účinné při 20 stupních Celsia při expozici delší než 60s. Dezinfekční roztok ovšem nesmí být znečištěn organickými materiály - látka by tedy měla být míchána v čisté lahvi, neměl by v ní být špinavý hadr apod.
Dezinfekci nalejte z lahve na povrch, který chcete dezinfikovat, nechcete působit min. 1 minutu a pak očistěte mokrou utěrkou.
U jakékoliv dezinfekce co máte kontrolujte, zda má registraci CZU (RKI, VAH atd.) "virocidní proti obaleným virům", tedy alespon kategorie B. Dále si zkontrolujte expozici a koncentraci uvedené pro danou látku.
 
Minimální koncentrace dezinfekcí doporučovaných WHO (při teplotě 20°C):
 
Etanol 70%
Izopropanol 75%
Chlornan sodný 0,1%
Peroxid vodíku 0,5%
 
Na hladké čisté povrchy aplikujte cca 100 ml/m2, na rezavé či znečištěné povrchy 300 ml/m2 a povrch důkladně vydrhněte hadrem namočeným v roztoku před vlastní expozicí.
 
To v praxi vychází například:
 
1) Savo Original (díky obsahu chlornanu sodného) 10-15% roztok na silně znečištěné povrchy.
Tuto koncentraci získáte tak, že 150 ml Sava Original rozředíte do 850 ml vody. Povrch vydrhnout a pak nechat savo působit min. minutu, lepší je nechat to klidně 10 minut, pak umýt.
Pokud se vám do naředěného Sava nedostane nějaké znečištění a nemáte ho na slunci, tak tento roztok vydrží zhruba 12 hodin.
 
2) 0,5 l technického lihu rozředíte dvěma panáky (0,1 l) vody a tím získáte roztok 76% ethanol, který můžeze použít v rozprašovači na kliky apod. Ethanol v této koncentraci je všobecně doporučován na hubení bakterií, plísní i virů. Pokud použijete neředěný etanol, bude se rychleji vypařovat (snižovat dobu expozice) a má menší účinek.
 
3) Pokud existuje důvodné podezření, že jste se dotkli virem kontaminovaného materiálu, měi byste na ně použít dezinfekční přípravek obsahující min. 75% ethanolu, nechat min minutu působit a pak důkladně umýt mýdlem a ošetřit hydratačním krémem (vysušená pokožka je náchylnější k infekci).
 
Dezinfekce použitých respirátorů
 
Nejšetrnější způsob na základě zkušenostís číny je vložit respirátor do horkovzdušné trouby na 30 minut při teplotě 70°C - tento postup by měl zachovat funkčnost filtru nad 95%. Naopak se nedoporučuje sprejovat filtr respiratoru alkoholem, který zničí jednu z vrsstev filtru a sníží tak jeho účinek.
 
Dezinfekce bavlněných improvizovaných roušek.
 
Jakákoliv tepelná dezinfekce bavlněných roušek je lepší než chemická.
V zásadě je stačí vyprat v pračce na program nad 60°C při použití běžných pracích prášků (Persil, Ariel), které obsahují bílé práškovité složky a modré granulky s bělícím účinkem při vyšších teplotách.
Jinak je třeba mít na paměti, že roušku nezbavujete pouze koronaviru, ale že potřebujete účinek proti veškerým vegetativním bakteriím, houbám i neobaleným virům - rouška je v přímém kontaktu s vašimi sliznicemi dýchach cest.
 
Smernice RKI k tomu vyžaduje zahřátí ve vodě (nebo v roztoku prací sody) na min. 93°C po dobu deseti minut. Takže pokud v naší nadmořské výšce roušky vložíte do hrnce s vodou (případně s přidáním prací sody) o objemu 5l vody na jeden kg suchého textilu, vařte je min. 10 minut (ideálně 30 minut).
Poté je vymáchejte ve čisté vlažné vodě a po usušení jsou dezinfikované
 
A ještě doplněk: lidé se často ptají na mikrovlnku. Ta ohřívá obsah po čarách, z kterých se teplo šíří konvekcí, a v těchto bodech rouška často vzplane, tudíž mikrovlnku na žádnou dezinfekci roušek nelze použít.

KARANTÉNA

1) vytvořte si u vstupu primitivní dekontaminační komoru. Bud můžete použít levnou folii s názavem "zakrývací folie" (stojí cca 20 kč) nebo předpřipravenou sadu z obchodů typu Hornbach, kde jsou krom folie i izolepa + předpřipravené foliové dveře na suchý zip. Igelitem přepažte stěnu tak, aby jste vytvořili u dvěří prostor oddělený vzduchotěsně od zbytku bytu - v něm budete manipulovat s ochrannými pomůckami, s kterými přijdete zvenčí.

2) Umístěte do předsíně několik prázdných boxů - plastových, nebo kartonových vystlaných plastovým pytlem. Jeden bude sloužit jako sklad sterilních ochranných pomůcek na ven - brýle, rukavice, respirátory, roušky, čepice, pláštěnky apod.

Ty další budou sloužit jako sklad použitých věcí, o kterých budeme předpokládat, že jsou kontaminované virem. Vždy, když přijdete z venčí, odložte věci, co se nedají vyprat do boxu/pytle, označte box datem a hermeticky jej uzavřete. Ty, co se vyprat dají, taktéž uzavřete do pytle a později vyperte. Na závěr svlékněte rukavice a jste připraveni jít se umýt mýdlem.
Všeobecně doporučená doba pro snížení viru pod měřitelnou koncentraci jsou tři dny, tudíž odložené pomůcky v boxu nechte tři dny uzavřené. Pokud mezitím půjdete ven, použijte nové pomůcky ze sterilního boxu, a ty po návratu zavřete do dalšího boxu, který také označíte datem. Takhle můžete několik sad pomůcek a protichemických pláštěnek recyklovat pořád dokola.

3) Doporučujeme u vstupu umístit bezkontaktní teploměr a ten použít v případě nově příchozích. Pokud jej nemáte, umístěte zásobu levných kontaktních a ty střídejte pdoobně jako ostatní ochranné pomůcky. Zároven byste měli mít u vchodu uzavíratelný plastový pytel na kontaminovaný odpad (jednorázové rukavice, zahozené roušky apod.

4) Proč je třeba si ruce mýt mýdlem.
Lidská pokožka je pro virus nepenetrovatelná díky tomu, že je lehce kyselá, tudíž pokud virus ulpí na vašich rukou, nezpůsobí ještě infekci. Mýdlo narušuje jeho obal a způsobuje jeho rozpad - a molekuly mýdla chytají fragmenty viru a spláchnou ho z rukou pryč.

5) Proč ta třídenní lhůta:
SARS-CoV-2 dle vědecké studie (uveřejněné v pondělí v New England Journal of Medicine) dokáže přežít:

- 24 hodin na kartonu
- 2 dny na nerezové oceli
- 3 dny na plastových (polypropylen) površích